Tulajdonos ellenőrzési joga

 

Tisztelt Tulajdonos!

 

 

Értesítem, hogy a társasházunk könyvelését végző vállalkozó térítés ellenében hajlandó arra, hogy a megnevezett  évek könyvelési anyagait, számlákat  szakszerűen szétbontva , kérésre másolatot készítve bemutatja.

 

Munka elvégzésére megbízási szerződésben megjelölt összeget előre, a másolás díját az íratok átadásakor kéri megfizetni.

 

Kérem, hogy amennyiben igénybe kívánja venni a vállalkozó szolgáltatását szíveskedjen felém  8 napon belül írásban jelezni azért, hogy a szerződést és a kért iratokat elő tudjuk készíteni!

 

 

Tulajdonos és a  gazdasági ellenőrzést segítő személy jogai és kötelezettségei

 

51/B. §

(1) A gazdasági ellenőrzést segítő személy feladata a számviteli szabályok szerinti könyvvezetés és beszámoló alapján elkészített éves elszámolás és a következő évi költségvetési javaslat – éves közgyűlés elé terjesztett – tervezetének előzetes vizsgálata és véleményezése.

(2) A gazdasági ellenőrzést segítő személy az (1) bekezdésben meghatározott feladatának elvégzése céljából betekinthet a közösség számviteli nyilvántartásaiba – ideértve a pénzforgalommal kapcsolatos iratokat is -, az azt alátámasztó bizonylatokba, dokumentumokba, valamint a közös képviselőtől, az intézőbizottság elnökétől, tagjaitól és a számvizsgáló bizottság elnökétől, tagjaitól felvilágosítást kérhet.

(3) A gazdasági ellenőrzést segítő személy tanácskozási joggal vesz részt az (1) bekezdésben említett közgyűlési napirendi pont tárgyalásán, amelyre őt kötelező meghívni. A gazdasági ellenőrzést segítő személy a véleményéről és vizsgálatának eredményéről – ideértve azt is, ha tudomást szerez a közösség vagyonának várható jelentős csökkenéséről, illetve más olyan tényről, amely társasházi tisztségviselő felelősségre vonását vonhatja maga után -, írásban köteles tájékoztatni a közgyűlést. A gazdasági ellenőrzést segítő személy e tájékoztatását a meghívóhoz mellékelni kell; ennek elmulasztása esetén az e körbe tartozó napirendi pontokról hozott közgyűlési határozat érvénytelen.

(5)57 Ha az (1) bekezdés szerinti feladatok ellátása számvizsgáló bizottság vagy a (4) bekezdésben említettek szerint felhatalmazható tulajdonostárs hiánya miatt nem biztosítható, e feladatok ellátásával  a számvitelről szóló törvény szerinti könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosult szolgáltató vagy okleveles könyvvizsgálói képesítéssel rendelkező és a számvitelről szóló törvény szerinti nyilvántartásban szereplő (a továbbiakban: regisztrált) személy vagy olyan gazdálkodó szervezet is megbízható, amelynek van ilyen tagja vagy alkalmazottja.

 

 

„A társasházi törvény 28.§.c./ pontját és a 48.(1) bekezdését összevetve megállapítható, hogy az éves elszámolás és a számviteli szabályok szerinti beszámoló elkészítése, annak előterjesztése …a közös képviselő feladata és azok elfogadásáról a társasház közgyűlésének kell döntenie.

Ebből következik, hogy a törvény  által megállapított elszámolási kötelezettség a közös képviselőt nem az egyes tulajdonostársak, hanem a társasház felé terheli és a számadás helyességéről a társasház legfőbb szerve, a közgyűlés dönt azzal, hogy az előterjesztett éves elszámolást vagy beszámolót elfogadja”

 

 

Kérdés: 

Tulajdonostárs teljes körű ellenőrzést kíván tartani a közös képviseletnél, tulajdonosi jogaira hivatkozva .

 

Válasz:

A társasházi törvény a gazdálkodás ellenőrzésével a szánvizsgáló bizottságot, - bizottság hiányában - a gazdasági ellenőrzést segítő személyt hatalmazza fel.

A tulajdonosnak csak konkrét ügyben van betekintési joga, amely a teljes gazdálkodás ellenőrzésére nem terjedhet ki.